• mk

Tylko pozytywne informacje!:)

Chwilkę mnie tu nie było, ale to wyjątek od reguły. Miałam sporo kreatywnej pracy i ciężko było skupić myśli na miejscu. Ale oczywiście nie zapomniałam o Was i cały czas robiłam dzielnie notatki!:) Tak sobie pomyślałam, że czas Bożego Narodzenia to czas szczególny, czas spokoju, odpoczynku i nadziei. Chciałabym żeby ten post, mimo że nie jest typowo świąteczny, ponieważ nie znajdziecie w nim przepisu na pierniki, był postem, który pozytywnie nastroi Was na święta! Kto wie, może to, o czym dziś przeczytacie przyda się na pogawędki przy wigilijnym stole? ;)

Zebrałam kilka luźnych myśli i dobrych wiadomości ze świata. Jako, że jest ich aż 9 i są one z różnych dziedzin, opisałam je generalnie i dodałam linki, abyście sami, wedle uznania, mogli zagłębić się bardziej w ten temat, który Was interesuje:) Ja bardzo bym chciała abyście wiedzieli, że dzieje się też sporo dobrego!:)


1. Jeśli myślisz że jesteś za mały aby coś zmienić, spróbuj zasnąć z komarem. (ang.“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.”) Dalai Lama


Jadav Payeng z Indii, przez 35 lat, każdego dnia sadził jedno drzewo. Obecnie jego las jest dwa razy większy niż Central Park w Nowym Jorku, i stał się domem dla tygrysów bengalskich, słoni, nosorożców, tygrysów, dzików, gadów, jeleni i sępów 😍Więcej informacji znajdziecie tutaj. Możecie obejrzeć także film na National Geographic o jego niesamowitej pracy i projekcie.!:)


2. Tajskie supermarkety (chociaż jeszcze nie wszystkie) kończą z plastikowymi siatkami!! Kto był w tym niezwykłym kraju, na pewno jest w stanie wyobrazić sobie, o jakiej ilości plastiku jest mowa!! Bardzo mnie takie informacje cieszą - link do źródła jest tutaj.

A tutaj małe wspomnienia. Jedno z moich ulubionych zdjęć z Bangkoku. Nie wiem czemu, bo jak widzicie... no nic szczególnego... Ale to zdjęcie od razu przenosi mnie tam z powrotem, do tego miejsca, muzyki, śpiewów, albo raczej buddyjskiej medytacji. Też tak czasem macie ze zdjęciami?


Ciekawostka o plastikach jest jeszcze jedna. W tym roku, Włosi chcieli nałożyć podatek od plastikowych opakowań, 1 euro za 1 kg. Prawie się udało. Ale prawie, jak wiemy robi wielką różnice, ponieważ nowa ustawa jest blokowana przez producentów plastiku, którzy mają swoje do powiedzenia, szczególnie przed wyborami w styczniu. Ale chwila, miało być pozytywnie... ;) Słuchajcie, sama jeszcze nie próbowałam, ale ponoć w Rzymie można zapłacić za przejazd komunikacją miejska ... plastikowymi butelkami ! Akcja “+Ricicli +Viaggi” (więcej recyklingu, więcej podróżowania) dotarła do Rzymu! W sumie nic dziwnego, przecież wszystkie drogi tam prowadzą ;)


gif

3. Japońscy farmerzy używają.... kaczek zamiast pestycydów. Krótkie video jest tutaj:) Kaczki zjadają insekty, nie naruszają roślin, a dodatkowo nawożą plantacje! :)

gif

4. Według tego artykułu na Wikipedii...w Korei Południowej recyklingowi podlega aż jest 95% odpadów jedzenia!! Kto by pomyślał, że jeszcze w 1995 roku, recyklingowano tam tylko 2%! Taki postęp to zasługa przede wszystkim przemyślanego systemu i wprowadzenia bio-degradowalnych toreb! Jak już jesteśmy w tej części świata, to pozwólcie, że dodam ciekawostkę na marginesie. Czy wiecie, że w Japonii nie ma takich normalnych koszy na śmieci na mieście, a jest tam nadal bardzo czysto na ulicach? To drugie to wynik kultury Japończyków, to pierwsze to skutek ataków terrorystycznych w 1995 roku kiedy to umieszczono bombę (a ściślej IED - Improvised Explosive Device - sorry, zboczenie zawodowe) w koszu na śmieci. Wtedy to, rząd nakazał zlikwidować kosze na śmieci, aby ataki się nie powtórzyły. Sama w Japonii nigdy nie byłam, ale bardzo jestem tego państwa ciekawa!


5. Oczywiście moje ukochane lotnicze newsy, ale spokojnie wybrałam smaczki:)


Czy wiecie, że ... W Vancouver w południowo-zachodniej części Kanady odbył się pierwszy komercyjny lot w pełni elektrycznym wodnopłatowcem! Lot testowy wykonano sześcioosobowym hydroplanem DHC-2 de Havilland Beaver z napędem o mocy 750 koni mechanicznych (560 kW).  

Więcej informacji w języku polskim znajdziecie tutaj.

Jeśli chodzi o lotnictwo to tutaj gama możliwości się powiększa!


- Wright Electric opracowuje elektryczny samolot, który będzie w stanie przelecieć ponad 500km!

- Bye Aerospace, Inc, pracuje nad przedłużeniem żywotności baterii z 50 do 100% dla małych samolotów.

- Eviation Aircraft Ltd. pracuje nad samolotem dla 9 pasażerów, który będzie latał do 650 mil i osiągał prędkości przelotowe nawet do 440 km/godz.

- Nie mówiąc o innych rozwiązaniach hybrydowych (Projekt 804) dla Bombardiera (Dash 8-100)! Kto załapał się swego czasu na lot Euro Lotem to taki samolot (chodź większy, bo w serii 400) kojarzy bardzo dobrze:)

Wpływ lotnictwa na globalne emisje to tylko 2% ale emisje rosną znacznie szybciej niż przewidywano.

W następnym zestawieniu napiszę trochę więcej o lotniskach i ich zielonych projektach!:)

Dobra, żeby nie było zbyt lotniczo to niech teraz będzie lotniczo - górsko - eskapadowo! :) Przyznać się, kto kojarzy Roberta Swana? Pierwszego człowieka, który bez pomocy, samodzielnie dotarł na biegun Południowy i Północny?:) Polecam jego wystąpienie na Ted Talk, szczególnie dla tych wszystkich, którzy nie wierzą w topnienie lodowców, w globalne ocieplenie i te wszystkie inne bzdury, które media nam sprzedają.... Ale tym razem nie o tym. Robert Swan jest teraz na ekspedycji na Antarktydzie, a w swojej torbie ma coś bardzo, bardzo szczególnego. Coś, czego jestem wielkim fanem. To coś to... mówiąc kolokwialnie paliwo z odzysku! Takie paliwo (akurat to którego on używa, bo są już w tym zakresie też inne technologie) opiera się na innowacyjnej technologii reaktorów chemicznych INERATEC, która przekształca gazy (czyli po prostu powietrze lub gazy (dymy) przemysłowe) w paliwa płynne ( Power-to-Liquid) lub cenne produkty chemiczne! Niesamowite prawda???:) Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej odwiedźcie tę stronę, a jeśli interesuje Was ten temat to dajcie proszę znać, a napiszę o tym więcej.


Dobrze idziemy dalej! :)


6. Dania planuje zredukować emisję swoich gazów cieplarnianych o 70% do 2030 roku i zbudować sztuczne wyspy pod farmy wiatrowe, które będą w stanie zasilić 10 milionów domów! Czyli można. No dobra jak już jesteśmy przy Danii, to coś fajnego dzieje się w Kopenhadze!:) Otworzona tam została nowoczesna spalarnia śmieci, dla tych odpadów, które nie podlegają recyklingowi. Nic szczególnego? A co jeśli powiem Wam, że jest ona także stokiem narciarskim, a energia ze spalania wykorzystywana jest do zasilania 150.000 domów w okolicy, a na jej szczycie znajduje się ścianka wspinaczkowa i centrum sportu? A sama spalarnia zaopatrzona jest w najnowocześniejsze filtry? Teraz lepiej?:) Tutaj więcej info.


7. The Ocean CleanUp zakupił sprzęt do sprzątania (chciałam napisać kolekcjonowania ale... czy jest na sali "kolekcjoner"syfiastego plastiku z oceanów? ;)) Great Pacific Garbage Patch, czyli do-nikogo-nie-należącego wielkiego wysypiska śmieci na oceanie spokojnym. Ciężko dokładnie oszacować jak wielkiego, ale mówimy tu o rozmiarach rzędów: obszar Polski i pół Niemiec. Ostatnio słuchałam pewnego pana na youtubie, który mówił, że to cała zielona rewolucja i ruch środowiskowy jest wbrew ekonomii i gospodarce, i do niczego dobrego nie doprowadzi. I teraz, jak tak się popatrzy na to co sobie robimy, to myślę, że całe szczęście, że nasze obecne działania wróżą nam świetlaną przyszłość...Nie możemy mówić o prężnych gospodarkach bez zdrowego środowiska! Środowisko naturalne jest podstawą, gospodarka narzędziem, dobrobyt społeczeństwa celem. Czy naprawdę kapitalizm w obecnej formie, to szczyt możliwości rozwojowych człowieka?

W każdym razie, chcę abyście wiedzieli, że jest plan posprzątania tego całego wysypiska i że Ocean Clean Up zapowiada NAJWIĘKSZE SPRZĄTANIE W HISTORII.

Co bardzo ważne, Ocean Clean Up nie poprzestaje tylko na tym co już w oceanach jest! Używa także sprzętu (The Interceptor), który ma zapewnić, że śmieci nie trafią z rzek do oceanów! Czyli zakręcają kurek ze śmieciami u źródeł! Zachęcam Was gorąco do odwiedzenia tej strony, aby zobaczyć jak to wszystko wygląda i funkcjonuje. Ja jeszcze dodam, że ich ambicją jest zatrzymanie śmieci z 1000 rzek (!) do 2025 roku. Wierze, że takie rozwiązania, razem z nowymi regulacjami prawnymi i edukacją środowiskową zatrzymają plastikową epidemię w oceanach!🌊😊


8. Unia Europejska ogłosiła rozpoczęcie prac nad European Green Deal! czyli programem, który pozwoliłby Unii Europejskiej stać się neutralną klimatycznie do połowy XXI w. przy jednoczesnym stymulowaniu wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia ludzi. Zapraszam do zapoznania się z Konkluzją Rady Unii Europejskiej, zwróćcie uwagę na punkt 10, może to coś dla Was? My już działamy!

9. W Afryce budują Wielki Zielony Mur! Jest to inicjatywa która ma na celu zjednoczenie regionu Sahary i regionu Sahelu w kampanii przeciwko degradacji ziemi i pustynnieniu.

W wolnej chwili odwiedźcie ich stronę po więcej informacji, także w formie filmów video! Możecie też prześledzić artykuł na National Geographic z większą ilością zdjęć.Jak podobał się Wam przedświąteczny wpis? Napiszcie w komentarzach, tutaj lub na instagramie czy facebooku, które rozwiązania zrobiły na Was największe wrażenie! A może jest coś, czym też chcielibyście się podzielić? Ciekawa jestem bardzo Waszych opinii!:)


A tymczasem, pozwólcie, że złożę Wam najlepsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia! Wszystkiego najlepszego, dużo optymizmu i spokoju ducha, chęci i energii do działania!:)

gif

Ja już się nie mogę doczekać :)


Ah! i pamiętacie, że możecie polubić bloga na facebooku, istagramie albo zasubskrybować go tutaj, aby nie przegapić nowych wpisów!:)


Cześć,

M.