• mk

Punkty krytyczne - ale o co chodzi?

Updated: Oct 9, 2019

No to zaczynamy z drugim postem o punktach krytycznych (ang. Tipping points)!🤓 Nie jest to prosty temat ale zrobię co w mojej mocy, żebyśmy jakoś przez to przebrneli! 💪 Cofniemy się dziś bardzo daleko w czasie, i zmierzymy z niewygodnymi faktami. Mam nadzieję, że czytałaś/ czytałeś pierwszy post a może nawet obejrzałeś/obejrzałaś film o którym pisałam? Dzisiejszy post jest dość długi ale proszę wytrwaj do końca!💪💪1. Powrót do przeszłości

Na pewno Cię nie zaskoczę, kiedy napiszę, że od czasu kiedy powstała nasza piękna planeta, panował na niej różny klimat.❄🌞 Bywało bardzo ciepło (Paleoceńsko-eoceńskie maksimum termiczne w skrócie PETM około 60 mln lat latu) i bardzo zimno z wielkimi lodowcami, które pozostawiły po sobie piękne jeziora polodowcowe na przykład Morskie Oko dla kochających góry🏕 albo Śniardwy, największe jezioro w Polsce dla kochających żeglugę śródlądową⛵ Dziękujemy! ❤ Ale Zatrzymajmy się na chwilkę przy PETM, jako że epoka lodowcowa nam teraz na pewno nie zagraża. Zobacz, PETM było wydarzenie, które oznaczało się najbardziej gwałtownym zaburzeniem klimatu (w erze kenozoicznej która rozpoczęła się 66 mln lat temu i nadal trwa). To wydarzenie (taki tam event - 20 000 lat) podczas którego nastąpiło ogrzanie ziemi o około 6 stopni Celsjusza ☝Czyli kiedyś ziemia ogrzewała się 20.000 lat o 6 stopni, a teraz naukowcy alarmują, że jeśli nadal będziemy eksploatować ziemię bez umiaru tak jak do tej pory, to w ciągu 150 lat (od czasu rozpoczęcia ery przemysłowej) możemy ogrzać naszą planetę nawet do 4 stopni Celsjusza!😲 Pewnie myślisz, że to niemożliwe niewiarygodne i w ogóle najchętniej zaraz zamkniesz ten blog bo sieje propagandę. Nie. Jeśli będziemy nadal bez umiaru wydobywać biliony ropy spod ziemi, niszczyć lasy i ingerować w nasze biosystemy to będziemy szybko zmierzać w tym kierunku. A tego nie chcemy, bo nie jesteśmy na to przygotowani.

Punkty krytyczne

Wyobraź sobie, że bujasz się na krześle dokładnie tak jak wtedy kiedy byłeś w szkole i pani z matematyki mówiła “nie bujaj się na krześle po spadniesz”. Wszystko fajnie, nic się nie dzieje a nagle j#% i leżysz😜 (przepraszam za wyrażenie).To jest właśnie punkt krytyczny. Moment w którym nie masz już kontroli co się dzieję, już nic nie możesz zrobić, teraz jest już za późno. Czyli było fajnie na początku, parę odchyleń w tył lub w przód, wszystko pod kontrolą ale przegapiłeś moment, nie posłuchałeś matematyczki i masz za swoje.🤷‍♀️ Takie krytyczne punkty są w naszym życiu codziennym, w ekonomii i są również w przyrodzie. Musimy o nich mówić i być ich świadomi bo ich konsekwencje będą miały ogromny i nieodwracalny wpływ na nasze życie. Od decyzji podjętych teraz, będzie zależała nasza przyszłość. Tak dobrze przeczytałeś i naprawdę - nie dramatyzuje 🙄. Uwierz mi, ja też bym wolała, żeby tak nie było. Nie musiałabym wtedy spędzić tylu godzin nad tym postem 🙈

Zanim przejdziemy dalej, chcę żebyś wiedział(a), że IPCC stwierdza, że ​​dokładne poziomy zmian klimatu wystarczające do uruchomienia punktu krytycznego pozostają niepewne, ale ryzyko związane z przekroczeniem wielu punktów krytycznych wzrasta wraz ze wzrostem temperatury☝ a nasza temperatura wzrasta.

Poniższe zdjęcie pochodzi z reportu IPCC. Kropkowana linia przedstawia jak temperatura będzie wzrastać jeśli będziemy ignorować problem globalnego ocieplenia (inaczej: bazować tylko na węglu i ropie, uprawiać hodowle zwierząt jak do tej pory, produkować nadal tyle cementu i stali, używać transportu jak do tej pory)! Zielonym kolorem pokazane jest może wyglądać wzrost globalnej temperatury, jeśli się w porę ogarniemy. (Mam nadzieję, że pamiętasz z pierwszego posta, że mówimy o globalnej temperaturze. Dla Ciebie 1 stopień więcej może oznaczać nawet kilka stopni więcej w lato).

Punkty krytyczne :

1. Topnienie lodowców, które powoduje podniesienie się poziomu mórz i oceanów, a w następstwie zatopienie obszarów przybrzeżnych albo wewnątrz kontynentalnych, jak w przypadku topnienia wiecznej zmarzliny na Syberii w Rosji czy w ogóle górskich lodowców (na zwiększenie objętości oceanów wpływa również ich ogrzewanie, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury, zwiększa się ich objętość☝). Problem jest poważny, ale dość ciężko go sobie uzmysłowić, bo od kiedy “ludzkość pamięta” poziom oceanów i układ naszej planety był taki sam. Na zdjęciu poniżej widzisz, jak zmieniała się objętość oceanów po ostatniej epoce lodowcowej. Zauważ, że od około 8 000 lat układ był bardzo stabilny.Nie wiem czy to ma sens, ale dla mnie najlepszym zobrazowaniem topnienia lodowców jest Morskie Oko albo Śniardwy właśnie. Dlaczego? Bo to jeziora polodowcowe, które widziałam i które jako tako są możliwe do objęcia wzrokiem. I patrząc na nie jest mi łatwiej sobie wyobrazić i uzmysłowić proces zamiany lodowca w wodę. A tak wyglądała Grenlandia w tym roku w lato, kiedy to było tam.... prawie 40 stopni Celsjusza!


Dlaczego topnienie lodowców to ważny problem? Bo według IPCC więcej niż miliard ludzi żyje w nisko usytuowanych lub w górskich regionach.

Myślimy sobie to problem naszych pra pra wnuków. Niekoniecznie. Wielu specjalistów zgadza się, że badania dotyczące szybkości topnienia lodowców są “optymistyczne”, a cały proces może dostać poważnego przyspieszenia (jeśli nic nie zrobimy)😲.Jeśli oglądałeś film który Ci poleciłem to wiesz, że niektóre regiony (w filmie akurat Floryda), budują już zapory wzmacniające, albo jak w przypadku paru wysp na Pacyfiku, rządy kupują tereny w innych miejscach, aby w razie konieczności móc przesiedlić swoich obywateli.

Dlaczego roztopienie/ topnienie lodowców to punkt krytyczny, bo lodowiec jak roztopiony znika nieodwracalnie. Może za parę tysięcy powstanie jakiś nowy?

Na dole screeny ze strony NASA. Pierwsze zdjęcie to topnienie Antarktyki.

A drugie, poniższe to topnienie Grenlandii.


Wielkoskalowe zmiany w cyrkulacji oceanów,

szczególnie w obszarze Atlantyku (Prąd Zatokowy, ang. Gulfstream tak tak, nazywa się dokładnie tak samo jak samolot biznesowy ✈) Dla przypomnienia prąd zatokowy, to podpowierzchniowy prąd który niesie ciepłe wody do Atlantyku. No bo jak tak popatrzysz na mapę, to taka Szkocja jest w sumie na takiej samej wysokości jak Kamczatka, tyle że jest tam cieplej o jakieś 12 stopni Celsjusza☝.Dzięki Gulfstreamowi właśnie. Zmiana tego prądu mogłaby nas mocno schłodzić (!) w zimie❄ - to jeśli chodzi o Europę.Zaburzone mogą zostać także inne systemy, może dojść do zaburzenia sezonów w Azji (monsuny) w Afryce, w Ameryce Południowej (El Nino). Zauważ, że te “niewidocznie”zjawiska regulują życie i rolnictwo tych regionów.

Jest to punkt krytyczny, ponieważ nie będziemy w stanie przywrócić “dawnego” biegu prądów.


Efekt zwrotny, ciepło tworzy jeszcze więcej ciepła

Podobno co za dużo, to i świnia nie zje🐷, a nawet ocean nie przyjmie🤢. Oceany trują się naszym dwutlenkiem węgla tak samo jak my smogiem. Albo nawet gorzej. Oceany absorbują nawet do 30% CO2! Ale nie chowają go sobie na dnie Titanica albo innych zatopionych Yellow Submarine😜.Ten dwutlenek węgla się ładnie miesza i zakwasza nam nasze cudne oceany🌊. Ale to nie wszystko, bo te nasze słone wody mają swoje słone limity. Oceany nie będą mogły przyjąć jeszcze więcej naszych szkodliwych gazów. A jeśli nie one to kto? Lasy które wycinamy? Możliwość pobierania CO2 będzie słabła i będzie jeszcze cieplej🌡.Nasze wodne ekosystemy będą się musiały mocno nagimnastykować, żeby jakoś przetrwać w nienaturalnym, zakwaszonym wodnym świecie😥🤕

Efekty zwrotny dotyczy również topniejących lodowców. Jeśli wszystko się topi, to ulatnia się metan. A jak się topi jeszcze więcej to się ulatnia jeszcze więcej metanu. A metan! Ten to się lubi nagrzać i nie odpuszcza! To mocny przeciwnik, silniejszy od dwutlenku węgla i dłużej zostaje w atmosferze. Gdyby gazy cieplarniane były postaciami w Overwatchu albo innych grach, grałabym metanem na pewno!


Zwiększenie ocieplanie w długiej perspektywie

Większość dostępnych dzisiaj badań odnosi się do szybkich zmian, które są efektem koncentracji gazów cieplarnianych. Szybkich oczywiście w kontekście całego zagadnienia. W tej kategorii mieszczą się, nazwijmy je - konsekwencje konsekwencji albo inaczej, powiedzmy, że jest to efekt domina. Zmiana pociąga za sobą zmianę. Czyli na przykład, jeśli cały lód się stopi to albedo (parametr pozwalający określić zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię☝) się zmniejszy, a to znaczy że nasza ziemia nie będzie mogła odbijać więcej promieni słonecznych. Działa to tak, że biały lód odbija więcej promieni słonecznych niż czarna ziemia. Fajnie to widać w górach. Na przykład Himalaiści, noszą takie śmieszne okulary (na zdjęciu Jerzy Kukuczka), bo tego odbitego światła od białego śniegu jest tam tak dużo, żeby nie napisać po poznańsku - wuchta światła, tej! 😜Wydaje się takie nic, ale przecież mówimy o całej Grenlandii i Antarktydzie i wszystkich innych lodowcach górskich! Wow!

Ale a tak serio, pamiętasz upalne lato w tym roku? Wyobraź sobie je 4 razy dłuższe. Codziennie od poniedziałku do niedzieli 40 stopni przez 2 miesiące, bez dnia odpoczynku.Nie, chcemy tego.


Regionalne punkty krytyczne

Istnieją jeszcze regionalne punkty krytyczne, na przykład zmniejszanie lasów tropikalnych, które zmniejszone do odpowiedniego stopnia nie będą w stanie się odbudować. A nawet takie punkty krytyczne, które pomału przegapiamy, na przykład wymieranie raf koralowych a przez to zaburzanie ekosystemów oceanów.

Poniżej na zdjęciu, pożary w Amazonii w tym roku. Czy to jest normalne?
Uff , jakoś przez to przebrnęliśmy! Jesteś jeszcze ze mną?🙏😏To co przeczytałeś(łaś) brzmi nieciekawie, prawda? Sporo niechcianej i trudnej prawdy. Ale zauważ, że w chwili obecnej my się jeszcze na tym krześle bujamy, ale jeszcze nie spadliśmy!👊 Więc nie pora smutać, tylko działać! Czas zakasać rękawy i zmierzyć się ze strasznym potworem!:) Decyzje które są podejmowane teraz będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej planety, dla mnie i dla Ciebie. Dla całego świata, począwszy od XXI wieku. Ale to nie jest tragiczna informacja, tylko informacja że trzeba coś szybko zmienić!


Dobra wiadomość jest natomiast taka, że...


dla równowagi, w następnym poście przyniosę dużo dobra!😍 Bo są świetni ludzie, wspaniałe projekty i technologie które podniosły rękawice. Dzieje się! Naprawdę!:) Jeszcze nie tyle ile powinno,ale się nie damy, prawda? 🤗Śledź bloga a najlepiej subskrybuj i nie przegap dobrych wiadomości, których będę teraz postować coraz więcej...na zmianę z jeszcze paroma faktami, o których po prostu muszę Ci powiedzieć🤷‍♀️.


Bardzo Ci dziękuję, że przeczytałeś(łaś) ten post i że tu ze mną jesteś🙏. W kontakcie!:)


Post powstał na podstawie:

1.Książki “The climate casino” Williama Nordhausa - ekonomisty, który piszę o ekonomii w kontekście zmian klimatu. W 2018 roku otrzymał nagrodę Nobla za za włączenie zmian klimatu do długookresowych analiz makro-ekonomicznych.

2.Wykładu Johna Englandera - Sea Level Rise Can No Longer Be Stopped, What Next? - Oceanolog i specjalista od zagadnień związanych z wzrostem poziomu mórz. Założyciel Instytutu “International See Level” http://www.sealevelinstitute.org/

3. Raportu ze strony Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu

https://www.ipcc.ch/2019/09/25/srocc-press-release/?fbclid=IwAR0eI_8GJlv4NuFPjzuOGbtuQKtJ6Hb5DAWAe-UQKW87Bcd-tpa6WT5d3ac

4. Statystyk na stronie NASA: https://climate.nasa.gov/

5. Artykułów w Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tipping_points_in_the_climate_system

https://en.wikipedia.org/wiki/Paleocene%E2%80%93Eocene_Thermal_Maximum

6.I inne artykułów:

https://www.weforum.org/agenda/2017/06/5-places-relocating-people-because-of-climate-change/

https://www.theguardian.com/environment/2018/oct/09/tipping-points-could-exacerbate-climate-crisis-scientists-fear

https://www.theguardian.com/environment/2018/apr/11/critical-gulf-stream-current-weakest-for-1600-years-research-finds