• mk

Offsetting - co to jest i dlaczego jest takie ważne

Updated: Jan 29, 2020

Czy słyszeliście ostatnimi czasy nowinki o tym, że niektórzy przewoźnicy lotniczy zaczynają rekompensować emisję dwutlenku węgla swoich lotów (ang. offsetting)?


Offsetting polega na tym, że kiedy linia lotnicza (lub inne przedsiębiorstwo) chcąc nie chcąc emituje pokaźne wartości CO2, to rekompensuje emisję gazów poprzez finansowanie innych projektów, po to, aby zneutralizować swoje emisję.


Czyli, kiedy lecimy samolotem to podczas naszego lotu samolot emituje X ton CO2. Gazy cieplarniane zostały już wyemitowane, a więc jedyne co możemy teraz zrobić to “wykupić taką samą ilość czystego powietrza”, czyli zainwestować w zielone projekty.


(Offsetować można wszystkie emisjie, nie tylko samolotowe).
Jakie to projekty?


1. Naturalne, czyli takie, w których inwestujesz bezpośrednio w naturę. Na przykład płacisz firmom, aby mówiąc obrazowo zasadziły za Ciebie drzewa. Sama kiedy latam samolotem to korzystam z takich firm jak South Pole i ClimateCare. Jest to bardzo proste.Na ich stronie znajdziecie kalkulatory, które pomogą obliczyć emisję waszego lotu i koszt jaki powinniście ponieść, aby zneutralizować lot. Ostateczna cena nie jest przymusem i są to działania dobrowolne, dlatego to ostatecznie od Was będzie zależało jaką kwotę chcecie zapłacić. Obie te firmy są akredytowane, znane i sprawdzone także nie ma obawy, że są to pieniądze wydane w błoto. Na ich stronie możecie zobaczyć nad jakimi projektami pracują:)


2. Odnawialnej energii, gdzie wspierane są projekty związane z produkcją energii z odnawialnych źródeł energii, paneli słonecznych, farm wiatrowych itd.


3.Technologiczne, związane z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (ang. CCS - Carbon Capture and Storage). Tutaj wspierane są firmy, które za pomocą kosztownych procesów technologicznych wychwytują dwutlenek węgla z powietrza jak na przykład firma Climeworks.

Dla zaiteresowanych: tym artykule przeczytacie więcej o projektach CCS wspieranych przez Billa Gatesa. Polecam również zbadać temat na youtube albo na Ted-zie jeśli lubicie tę formę przekazu:)Jedni się z offsetowaniem zgadzają, inni są przeciwnikami, twierdząc że nie powinniśmy emitować CO2 w ogóle. Ja uważam, że to dobra i potrzebna alternatywa. Niektórych emisji po prostu nie da się uniknąć. MUSIMY je redukować i minimalizować ale na dzień dzisiejszy nie da się wszystkich kompletnie wyeliminować.


Co by było gdyby sadzenie drzew i utrzymywanie lasów było dla rządów bardziej opłacalne niż ich wycinanie pod uprawę soi albo oleju palmowego? Co by było gdyby każdy opłacał emisję swoich lotów, a tym samym wspierał tak kosztowne projekty, jak te oparte na technologii CCS? Co by było gdybyś zapłacił 50 zł więcej za swój lot?Jeśli macie jakieś pytania odnośnie offsetowania, napiszcie proszę!:) Ciekawa jestem co o tym myślicie i jakie są Wasze doświadczenia z offsetowaniem emisji!:)


Miłego tygodnia!:*


Trzymajcie się:)


Aha i jeszcze jedno! Dzięki, że tu ze mną jesteś ;)gif