• mk

Daj się zainspirować #1

Updated: Mar 26, 2020

No to co zaczynamy trzeci post? Miało być pozytywnie no i tak będzie!:)

Zastanawiałam się długo, co by tu wybrać z wachlarza możliwości, i myślę że najlepiej będzie jak zaczniemy od początku.

Na początku było słowo.. nie żartuje ;)


Jeśli czytaliście info o mnie to zauważyliście, że jestem Ambasadorem One Young World. Chciałabym żeby OYW był dzisiaj tematem wyjściowym, szczególnie że w tym miesiącu w Londynie odbędzie się kolejna 10 już edycja! Dzisiaj chciałabym też powiedzieć Ci kilka słów o Celach Zrównoważonego Rozwoju, bo jak zobaczysz to wszystko się ze sobą pięknie łączy.


One Young World to organizacja non profit, założona przez Kate Robertson i Davida Jonesa w 2009 roku, której celem jest rzucenie światła na globalne i regionalne problemy naszego świata, a także nawiązywanie współpracy i dialogu by im przeciwdziałać. Na konferencji co roku obecne są korporacje, organizacje non-profit, rządy oraz właśnie jak mówią organizatorzy, przyszli liderzy wyselekcjonowani przez organizację lub instytucję sponsorujące wyjazd.Ja dostałam się na konferencję z konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Lotnictwa Biznesowego w Europe. Jestem bardzo szczęśliwa, że spędziłam tych kilka godzin nad aplikacją, no i że zostałam wybrana.. ;)

Dla mnie były to 4 intensywne dni spędzone w Hadze ze wspaniałymi ludźmi, gdzie słuchałem naprawdę niesamowitych historii które sprawiły, że czułam się taaaka malutka ale i zmotywowana każdego dnia do działania. Kto wie, może ten blog i zmiana ścieżki kariery są pokłosiem właśnie OYW? Na pewno fakt, że po konferencji wraz z 8 innymi delegatami rozpoczęliśmy pracę nad programem STARS (Standards and Training for Aviation Responsibility and Sustainability, po polsku: Standardy i Szkolenia dla Zrównoważonego rozwoju w lotnictwie) jest tego bezpośrednim rezultatem.
W 2018 roku na konferencji było nas prawie 2.000 osób z naprawdę całego świata. Na uroczystości otwarcia przedstawiciele wszystkich krajów wnoszą swoje flagi. Łącznie zresztą z Koreą Północną, chociaż do dziś nie wiem jak to jest możliwe!

Ceremonię otwarcia zawsze otwiera gospodarz państwa w którym wydarzenie się odbywa. W 2018 roku była to Królowa Holandii Máxima Zorreguieta. Nie jest ona niestety tak popularna jak Księżniczka Kate, chodź moim zdaniem zdecydowanie niesprawiedliwie. A skoro już jesteśmy przy księżniczkach, to na dwóch edycjach OYW brała udział również Meghan Markle, która mówiła o równouprawnieniu kobiet. Honorowymi gośćmi i ambasadorami One Young World byli również Nelson Mandela czy Archbishop Emeritus Desmond Tutu.


Zapraszam Cię do zapoznania się z raportem po konferencji z 2018 roku, może coś Cię zainspiruje?:)


Obecność na OYW to rola słuchacza głównie. Od rana do wieczora trwa główna konferencja, z ciekawymi warsztatami w tym samym czasie. Wieczorami organizowane są kolacje, na których można nawiązać wiele nowych znajomości i kontaktów. Konferencja podzielona jest na wiele trudnych tematów, od ochrony praw człowieka do ochrony środowiska, edukację itd. Historie są naprawdę imponujące i chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma z nich. Wszystkie przemówienia są dostępne na vimeo, lub na ich stronie facebooka.


Dr Tamana Asey - która walczy a w zasadzie już wywalczyła razem z Afghanistan Forensic Science Organization (AFSO), zmianę prawa na rzecz kobiet w Afganistanie(sic!). Chodzi dokładnie o zakaz wykonywania “testów dziewictwa”. Prawo zostało zmienione, niestety w niektórych regionach testy nadal są wykonywane, okaleczając i torturując tysiące kobiet. Walka Pani Doktor nadal trwa, ale dla mnie jest ona doskonałym przykładem na to, że niemożliwe nie istnieje. Jej wystąpienie możecie zobaczyć tutaj.Imrana Alhaji Buba - Imrana Alhaji Buba, założyciel Młodzieżowej Koalicji Przeciw Terroryzmowi, organizacji zrzeszającej wolontariuszy w Nigerii, której celem jest zjednoczenie młodych ludzi przeciwko brutalnemu ekstremizmowi. Jego wystąpienie możecie zobaczyć tutaj.


Quinn Underwood - współzałożyciel ADVIN, przedsiębiorstwa społecznego, które daje dostęp do opieki społecznej dla ludzi w Południowo Wschodniej Azji. ADVIN wykorzystuje najnowocześniejszą cyfrową technologię medyczną, aby zapewnić zaawansowaną diagnostykę w punktach opieki. Postępy w technologii cyfrowej pozwoliły na niespotykaną dotąd dokładność i precyzję gromadzenia danych. Cyfrowa platforma zdrowia ADVIN jest bezpiecznym portalem do koordynacji opieki zdrowotnej w czasie rzeczywistym, współpracy i komunikacji między pacjentem, ubezpieczycielem i zespołem opieki klinicznej. Jego wystąpienie możecie zobaczyć tutaj.


Na zdjęciu nasza wspaniała grupa z Caroliną Casey, uśmiechniętą blondynką na środku

Caroline Casey - aktywista i konsultantka do spraw zarządzania, praktycznie niewidoma z powodu bielactwa oka. Założycielka Fundacji Aisling, aby poprawić sposób leczenia niepełnosprawności. W 2019 roku, oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie działalności Valuable 500. Organizacji, która ma na celu poprawę włączenia osób niepełnosprawnych na rynek pracy. Caroline chce aby co najmniej 500 firm zmieniło swoją politykę firmę w tym zakresie. Na dzień dzisiejszy więcej niż 300 firm dołączyło do jej projektu, wliczając Unilever o którym mowa na dole. Jeśli od czasu do czasu oglądacie TEDtalks to możecie kojarzyć ją z tego wystąpienia, tylko uwaga Carolnie zaraża energią! :)


Paul Polman - były dyrektor generalny Unilever, dla którego głównym cele było wprowadzenie firmy na drogę zrównoważonego rozwoju. W tym roku założył fundację i firmę konsultingową Imagine w celu zwalczania nierówności i zmian klimatu. Celem Imagine (po polsku: wyobraź sobie) jest pomoc firmom w skutecznym i efektywnym osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Zapoznaj się proszę z tym artykułem!:) mocno pozytywny.


Na zdjęciu to jeszcze raz nasz grupa, reprezentanci lotnictwa biznesowego razem z Paulem Polmanem.

I na koniec,


Muhammad Yunus - również laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2006 roku. Opracował pojęcie mikrokredytu. Profesor Yunus założył Grameen Bank (nazywa się go również: Bankiem dla biednych) instytucję finansową przyznającą właśnie mikrokredyty, najbiedniejszym mieszkańcom krajów rozwijających się, szczególnie w jego rodzimym Bangladeszu. Właśnie sobie pomyślałam, że będę musiała napisać post o tym co łączy Profesora Yunusa i Matta Damona :) Bo coś mi się wydaje, że może uda mi się Ciebie zaskoczyć, a temat jest super ciekawy!Kailash Satyarthi - indyjski działacz społeczny i obrońca praw człowieka. Dzięki jego organizacji Bachpan Bachao Andolan, prawie 80.000 dzieci w Indiach zostało uwolnionych od pracy niewolniczej i mogło pójść do szkoły. W 2014 razem z Malalą Yousafzai otrzymali pokojową Nagrodę Nobla.Piszę szczególnie o tych ludziach i ich osiągnięciach a także problemach które poruszają, ponieważ nie możemy rozmawiać o zrównoważonym rozwoju, nie biorąc pod uwagę faktu, że ponad 50% ludności żyje na świecie żyje w skrajnym ubóstwie.


Kiedy jeszcze raz przyglądam się powyższym historiom, to uderza mnie to, że żadna z tych osób nie jest milionerem ani osobą otoczoną sztabem specjalistów z 30letnim stażem.. Bardzo często są to inteligentni młodzi i odważni ludzie. (Ciekawostka językowa: Kiedy po rosyjsku mówisz inteligentny to znaczy, że masz na myśli że osoba ta jest mądra, ciekawa świata i dająca dobro dla drugiego człowieka. O biznesmenie, dla którego liczy się tylko i wyłącznie zysk, mimo że zarabia fortunę nie mówi się że jest inteligentny). Przykłady które przedstawiałam mogą się nam wydawać trochę egzotyczne. Ludzi z Azji, Afryki.

Każdy region ma swoje inne i unikalne problemy, ale ważne jest aby je dostrzegać i starać się zmieniać na lepsze to, na co mamy wpływ. Nie mamy w Europe takich dobitnych i widocznych problemów jak kraje trzeciego świata. U nas co czwarte dziecko w wieku przedszkolnym nie umiera z powodu biegunki, ale mamy młodzież uzależnioną od internetu albo samotną. Nie mamy problemu głodu ale produkujemy niezliczoną ilość plastiku i marnujemy niepojęte ilości żywności. Zdecydowanie potrzebujemy inteligentnych biznesów. Teraz.

One Young World wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Które są włączone w Agendę ONZ na rzecz … tak - zrównoważonego rozwoju 2030, którego celem jest poprawa życia ludzi na całym świecie.Do tej pory regularnie dostaję wiadomości na moją skrzynkę email od OYW o kolejnych sukcesach młodych liderów, o zrównoważonych biznesach które otwierają albo o organizowanych konkursach i programach, które finansowo albo “mentorowo” wspierają kandydatów. Uważam, że jest to świetna forma motywacji i realnego wsparcia! Zawsze lepiej otaczać się ludźmi i wiadomościami, które nas motywują i pokazują jasną stronę mocy, prawda?:) Jeśli będziesz miał(a) chwilę odwiedź tę stronę i trochę poeksploruj. Polecam Ci również raport “Better business, better world”, stworzony przez Komisję Biznesu i Zrównoważnego rozwoju (Business and Sustainable Development Commission). Komisja w raporcie oszacowała, że ​​spełnienie celów zrównoważonego rozwoju, może przynieść zyski wysokości około 12 bilionów dolarów i stworzyć 380 milionów miejsc pracy w światowej gospodarce, do końca następnej dekady!!!

Oczywiście, potrzeba do tego trochę kreatywności, aby rozwiązać społeczne czy środowiskowe problemy i jeszcze wykazać w excelu że wszystko świeci się na zielono, ale zdecydowanie jest to możliwe. Challenge accepted???:)) Szczerze mówiąc jeśli zagłębisz się bardziej w temat, zobaczysz jakie społeczne biznesy już powstają, to nie jest to już takie trudne. Jeśli poczytasz więcej na przykład o nowej polityce transportu Unii Europejskiej, w której nacisk na zrównoważony rozwój jest gorący jak świeże bułeczki to jest to wręcz motywujące. Kiedy zapiszesz się na newsletter One Young World, albo odwiedzisz strony partnerskie dla zrównoważonego rozwoju, na przykład tą, albo tą, a zobaczysz ile granów jest dookoła. Wiedziałeś(łaś) na przykład, że firma Climeworks opracowała technologię zasysania dwutlenku węgla z powietrza, a nawet są na etapie tworzenia paliw z tego procesu? Ja czerpię wiedzę i motywację również od ludzi na LinkedInie, kiedy śledzę sukcesy ich zrównoważonych biznesów, albo dyrektorów firm które wprowadzają swoje firmy na drogę odpowiedzialnego biznesu. Jest teraz także wiele czasopism, chociażby Financial Times, który stworzył sekcję z artykułami o moralnych pieniądzach (Moral Money), gdzie publikują artykuły o działaniach korporacji, rządów na rzecz zrównoważonego rozwoju. Polecam Tobie, abyś także znalazł(a) sobie parę takich osób czy firm i inspirował(a) się ich działaniami, w zależności od tematu który Cię interesuje. Ja obiecuję, że na blogu będę na pewno o takich sukcesach pisała!:) Jeśli masz jakieś specjalne preferencję, proszę napisz do mnie:)


Na koniec, wiadomość od astronauta Rona Garano, który połączył się z nami na konferencji w Hadze. Przyznaję, że trochę mnie wzruszył kiedy opowiadał o tym, co czuł kiedy siedział sobie w swojej małej kapsule gdzieś w kosmosie i patrzył na naszą Ziemię. Jaka przepiękna, malutka i delikatna się jemu wydawała, szczególnie pośród niepojętości i nieskończoności czarnego wszechświata. Powiedział, że wtedy zrozumiał, że ta planeta to jego dom. Że wracając na ziemie wraca do domu. To niesłychane jak zmienia się perspektywa, ale jeszcze bardziej poruszające jest to, że miał rację. Nasza cudna planeta, to jest nasz dom, krążący sobie dookoła gdzieś między Marsem a Wenus. Może czasami warto zmienić perspektywę, tak sobie troszkę poszybować w górę i zobaczyć naszą planetę oczami astronauty. A potem wycelować z powrotem w dół, wrócić do swojej rodziny i bliskich aby na nowo jak dziecko zacząć doceniać i szanować każde piękno które nas otacza?


Jak zawsze dziękuję Ci, za Twój czas który poświęciłam(łaś) na przeczytanie tego wpisu, ponieważ piszę i selekcjonuje każdą informację właśnie dla Ciebie. Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, proszę zaproś tutaj Twojego znajomego.Za tydzień postaram się poukładać troszkę te miliony informacji o tym, jakie firmy, sektory, kraje produkują najwięcej dwutlenku węgla i innych trujących gazów. Potem przyniosę troszkę dobra i będziemy zaczynać tematy związane z ekonomią, bo jest to zagadnienie niesłychanie ważne.Pa!:)