• mk

Chcesz ratować świat czy zarabiać pieniądze?

Updated: Oct 23, 2019

Cześć! Zostańmy jeszcze w temacie, ciekawych pomysłów i projektów 👌

Podobno największą zgubą we wprowadzaniu zmian w organizacjach jest powtarzanie jak mantra “ale my zawsze tak robiliśmy”. Zawsze tak było, działało i po co drążysz? Przykłady poniższych firm, a więc ludzi którzy je stworzyli są jakby odpowiedzią “tak ale…”, i próbą stworzenia czegoś innego. Czasami łatwo zapomnieć, że za każdą myślą, organizacją, pomysłem stoi osoba albo kilka osób, które zapoczątkowały pewien projekt dla siebie lub swojej organizacji. Nie są one na pewno dziełem przypadku, ale wynikiem odwagi i ciężkiej pracy. Poniższe przykłady to pomysły na biznesy i start-upy, które wyłamują się ze schematów, które są odpowiedzią na narastającą świadomość społeczeństw na zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem.


Zrównoważone biura zamówień - to agencje, firmy ratingowe, które oceniają działania i praktyki dostawców w zakresie społecznej odpowiedzialności ich biznesu. Takie firmy pomagają firmom/ zleceniodawcą odpowiednio monitorować łańcuch dostaw. Klienci są oceniani w ramach takich zagadnień jak na przykład: środowisko naturalne, działania społeczne, etyka, łańcuch dostaw.

Coraz więcej firm starała się wprowadzać takie praktyki, aby nie narażać na szwank renomy swojej firmy (również, ponieważ wierzą że to jest ważne i konieczne🤞).

KLM, holenderska linia lotnicza która wygrywa rankingi na najbardziej odpowiedzialną społecznie i środowiskowo linię lotniczą na świecie, od kilku już lat dba o to, aby produkty które zamawia przeszły przez ręce zrównoważonego biura zamówień (ang. sustainable procurement). Na tej stronie Urzędu Zamówień Publicznych znajdziecie więcej informacji o tym, jak to wygląda w Polsce. Co to jest zielone i społeczne zamówienie.

Oczywiście, polityka zielonych czy/i społecznych zamówień może być wprowadzona w każdej firmie. Dla przykładu (a jest ich sporo) firma Shiseido wprowadziła politykę zrównoważonych zamówień, które gwarantują że olej palmowy wykorzystywany w kosmetykach pochodzi tylko ze sprawdzonych i legalnych źródeł.


Jakoś tak z Napoleonem w mundurze to może lepiej sobie wyobrazić ten szmat czasu. Wyobraź sobie jego muzeum, gdzie pośród porcelanowych filiżanek byłoby 10.000 plastikowych butelek, z których sączył kawę, czy co oni tam pili 🤦‍♀️🤷‍♀️🙈

Ach ten cholerny plastik!! Nienawidzę faktu, że toniemy w plastiku. Naprawdę. Nie będę teraz jednak pisała o problemie, ale o rozwiązaniu problemu (najlepsze rozwiązanie plastiku to jednak: BRAK PLASTIKU) Ok, ale muszę to dodać (albo jakby się chciało powiedzieć po rosyjsku dobawić- bo to dość zabawne słowo) swoje 5 groszy...Wiesz, że gdyby Napoleon albo Piłsudski wyrzucił plastikową butelkę, to ona do tej pory by się nie rozłożyła? Albo że w 1950 roku, cały świat wyprodukował 1,5 miliona ton plastiku, a w 2015 - 322 miliony ton plastiku? Tutaj znajdziesz więcej takich “smaczków”. Podnieś opadniętą szczękę, jedziemy do rozwiązania.Kompostowalne plastiki! To plastiki, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Składają się z polimerów (substancji chemicznych) naturalnie występujących w przyrodzie. Zwróć uwagę, że są to plastiki kompostowalne a nie degradowalne. Jeśli jesteś zainteresowana(y) tematem albo chcesz poznać różnice to proszę zajrzyj tutaj, do wywiadu w którym pani Dr inż. Ewelina Basiak (pracująca w temacie plastików od prawie 10 lat) wszystko dokładnie wyjaśnia. POLECAM! Dlaczego piszę o tym, w tym poście? Bo powstają już firmy, które zabierają się za tworzenie i produkcje takich opakowań. Jedną z nich jest włoska firma Novamont.

A ja w temacie i na marginesie napiszę o programie Unii Europejskiej- Horizon 2020. To największy program Unii w obszarze: Badania i Innowacje (zaplecze finansowe to prawie 80 milionów euro, nie licząc prywatnych inwestycji). Piszę o tym, bo Horizon 2020 finansuje badania i projekty, które odpowiadają wyzwaniom XXI wieku, w tym rozwiązania problemu plastiku, odpadów, globalnego ocieplenia itd). Więc jeśli skrycie masz jakiś świetny pomysł, to tutaj znajdziesz więcej informacji, mogą się przydać przy aplikacji:). Pamiętaj, że pomysł to nie zawsze nowy produkt. Często sama optymalizacja procesów, może przynieść ogromne korzyści i znaczną redukcję zużycia plastiku!


Zostając jeszcze w temacie plastiku.


Podkradzione z istagrama 4OCEAN

Słyszeliście o 4Ocean i The Ocean Clean Up (po polsku: sprzątanie oceanu)?? Są to firmy, ukierunkowane na realizację celu jakim jest po prostu sprzątanie oceanów. Mają do tego przygotowane całe zaplecze logistyczne; pracowników, łodzie, składowanie. Codziennie wypływają w morze i wychodzą na plaże aby podnieść i uporządkować każdy leżący tam plastik, więc na pewno sobie wyobrażasz, że mają pełne ręce roboty! Jako że nie są organizacjami non-profit nie przyjmują dotacji, ale prowadzą sklep (na przykład na stronie 4ocean, możesz kupić bransoletki wykonane z odzyskanego plastiku) i organizują wiele eventów. Sama dostałam dwie takie bransoletki i uważam, że są świetnym prezentem, szczególnie dla kogoś kto nie jest obojętny na problem, jakim jest zanieczyszczenie plastikiem. Bransoletki przychodzą ładnie zapakowane w maleńkich lnianych woreczkach i małą wiadomością ile plastiku "posprzątałaś":) Super jest to, że produkcja i pakowanie jak zapewnia organizacja wykonywana przez lokalne społeczności na Bali - skąd wywodzi się 4Ocean. Może warto odwiedzić ich stronę przed świętami?:)


Muszę Ci jeszcze krótko powiedzieć o start-upie, którego idea bardzo mi się spodobała.

Orbital Systems - to start-up, która redukuje zużycie wody podczas brania prysznica nawet do 90% i energii do 80%! (Kiedy pierwszy raz o tym przeczytałam, pomyślałam sobie, jeeeeeej takie to logiczne, czemu sama na to nigdy nie wpadłam?!..;))Działa to tak, że woda którą używasz (jej znaczna większość) nie wędruje…. no właśnie, gdzie? :) tylko jest używana ponownie. Przechodzi przez filtr, jest lekko podgrzewana i używasz ją z powrotem. Póki co cena, jest dość onieśmielająca ale być może to jest przyszłość? Podobnie jak było z panelami słonecznymi?

A może słyszałeś o SinkTwice (6 z plusem za nazwę!:))? System jest taki, że woda, którą używasz do mycia rąk, jest używana potem w toalecie, taki wodny recykling.


Woda to nasz unikalny ziemski i naturalny surowiec. Nigdzie we wszechświecie jaki znamy nie ma Wody. Woda jest tylko na ziemi. W Twoim i moim kranie. W ciepłej herbacie, którą może teraz pijesz. Woda tak jak światło czy tlen Daje Życie. Szanujmy ją.


W tym artykule, przeczytasz jak łatwo możesz oszczędzać wodę w domu a tym samym płacić niższe rachunki :)

I jeszcze coś dla fanów motoryzacji. Słyszeliście na przykład o firmie CarWatt? W skrócie, jest to firma zajmująca się zmianą silników spalinowych (ang. combustion engine) na silniki elektryczne. Swego czasu spędziłam bardzo długie godziny albo całe wieczory ucząc się o silnikach tłokowych (ang. Piston engine), z założeniem, że chcę zrozumieć a nie wykuć.. Ale chyba wyszło jak zawsze ;) także coby za bardzo nie namieszać, zostawiam Was z zajawką, i zainteresowanych zapraszam do podchwycenia tematu.


Dziękuję Ci za dzisiaj! Mam nadzieję, że post był dla Ciebie ciekawy, a jeśli jeszcze sprawi, że podczas mycia naczyń po kolacji albo na spacerze z psem przemyślisz te blogowe, lub własne przyjazne rozwiązaniach to będzie genialnie!

Zostajemy w kontakcie, prawda?:) Nie zapomnij zasubskrybować!:)


Trzymaj się!


MK.